Komitet Sterujący, który ma wdrożyć Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, rozpoczął prace. Pieniądze z FBiO mają iść na ochronę ludności, infrastruktury krytycznej oraz modernizację przemysłu – mówiła podczas inauguracyjnego posiedzenia komitetu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ustawa powołująca fundusz ma być przyjęta jesienią.
W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
– Pamiętam to posiedzenie rządu, na którym pani minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przyszła z bardzo dobrą informacją, że Polska jako pierwszy kraj w Europie będzie starała się przesunąć środki z KPO na rzecz bezpieczeństwa i obronności. To absolutny priorytet naszej prezydencji, to absolutny priorytet dzisiaj w Unii Europejskiej. Budujmy siłę Polski, siłę Unii przez inwestycje. Zbrojenia, przemysł zbrojeniowy, firmy prywatne i państwowe, obronę cywilną, cyberbezpieczeństwo. To sprawa absolutnie kluczowa. To główna misja naszej działalności publicznej dzisiaj. Ochronić niepodległość, suwerenność, zapewnić bezpieczeństwo naszym rodzinom – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, rozpoczynając pierwsze posiedzenie komitetu.
– Na pewno dofinansowanie otrzymają firmy państwowe i prywatne, instytuty badawcze na rzecz wzrostu i rozwoju swoich linii produkcyjnych, swojego potencjału, inwestycji po prostu w bezpieczeństwo. To daje nam szansę, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać już dzisiejsze środki europejskie. Dlaczego Polska musi być silna? Dlaczego Polska musi przesuwać środki w ramach KPO i robić wszystko, żeby inwestować w swoje bezpieczeństwo? Bo tylko siła jest elementem odstraszającym. Tylko silnych się będą bali – podkreślił szef MON.
– Polska to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który wprowadza Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO. Już wiem, że są kolejne państwa, które chcą iść w nasze ślady. To fundusz inwestycyjny, a nie zakupowy – podkreśliła minister Pełczyńska-Nałęcz.
– Środki z FBiO mogą być inwestowane w trzech obszarach. Należą do nich: ochrona ludności, modernizacja przemysłu, w tym B+R, a także ochrona infrastruktury krytycznej, która obejmuje jakże ważny obszar cyberbezpieczeństwa. Zebraliśmy wstępne informacje ze wszystkich resortów i wiemy, że te potrzeby są ogromne. Szacujemy je wstępnie na ok. 90 mld zł, a budżet Funduszu jest przewidziany na 26 mld zł. To tylko pokazuje, jak duże są nasze potrzeby inwestycyjne – zaznaczyła.
Podkreśliła również, że rozpoczęły się już negocjacje z Komisją Europejską, które MFiPR prowadzi wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Po pierwszej misji negocjacyjnej uzyskano już decyzję, że inwestycje finansowane z FBiO będą mogły być realizowane po 2026 r.
Negocjacje z KE powinny zakończyć się 27 maja br. Następnie 20 czerwca 2025 r. Rada UE ma przyjąć zmiany wprowadzone w KPO. Celem jest, aby ustawa, która powoła Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, weszła w życie najpóźniej we wrześniu br. Pierwsze konkursy w ramach FBiO planujemy ogłosić w pierwszej poł. 2025 r.
Na co pójdą pieniądze z FBiO
Planowane jest by z Funduszu można było finansować projekty związane z:
- ochroną ludności – budowa schronów i obiektów ochronnych dla ludności oraz modernizację i budowę infrastruktury niezbędnej z punkty widzenia zabezpieczenia potrzeb społecznych (ujęcia wody, magazyny żywności, systemy komunikacyjne, infrastrukturę drogową na poziomie samorządów);
- modernizacją przemysłu – inwestycje dot. wzrostu produktywności firm, wsparcie dla B+R w obszarach podwójnego zastosowania,
- ochroną (w tym cyberbezpieczeństwem) infrastruktury krytycznej.
W FBiO będą w istotny sposób uwzględnione potrzeby samorządów. Dotyczą one przede wszystkim wsparcia inwestycji takich jak np. ukrycia doraźne czy też infrastruktura, w tym transportowa, która jest niezbędna do poprawy bezpieczeństwa i mobilności.
Cele i zadania Komitetu
Komitet Sterujący ds. wdrożenia działań na rzecz obronności i bezpieczeństwa narodowego finansowanych przez Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO został powołany na mocy uchwały Rady Ministrów z 28 marca 2025 r. Wyznaczy on priorytety inwestycyjne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności państwa, które mogłyby otrzymać pieniądze z FBiO. Do jego zadań należeć będzie też monitorowanie przedsięwzięć finansowanych z funduszu oraz wypracowanie propozycji rozwiązań prawnych, które są z nim związane.
Współprzewodniczącymi komitetu są: wicepremier i minister obrony narodowej oraz minister funduszy i polityki regionalnej. W jego skład wschodzą również: minister aktywów państwowych, minister cyfryzacji, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister rozwoju i technologii, minister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.